Konkursy na projekty edukacyjne

VII edycja Konkursu będzie przebiegać pod hasłem

„Przedsiębiorczość kluczem do spełniania marzeń”

VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS adresowany jest do uczelni wyższych, szkół, placówek, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów działających na rzecz dzieci i młodzieży, uczniów i studentów.

Projekty mają na celu wspierać młodych ludzi w działaniach podejmowanych na rzecz społeczności, do której przynależą, w której żyją na co dzień. Istotnym jest również stworzenie im dogodnych warunków do spełniania swoich marzeń i oczekiwań, wypowiadania się we własnym imieniu i w imieniu rówieśników, oraz nabywania i doskonalenia umiejętności ekonomicznego myślenia i oszczędnego gospodarowania środkami, którymi dysponują.

Uczestniczenie w konkursie i tworzenie projektów ma być też okazją do wprowadzania korzystnych zmian w otoczeniu, „wzięcia spraw w swoje ręce” w szkolnych i uczelnianych samorządach, sąsiedztwie, czynienia dobra w środowisku lokalnym, podążania za myślą Janusza Korczaka: „Nie wolno zostawić świata, jakim jest”.

Projekty składane na Konkurs winny nawiązywać do postaci i idei Janusza Korczaka – sprzymierzeńca dialogu oraz idei Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 (www.ree2024.pl).

Ustanowienie roku 2024 decyzją Senatu RP– Rokiem Edukacji Ekonomicznej stanowi formę docenienia poczynionych na przestrzeni ostatnich 100 lat wysiłków tysięcy osób i instytucji zaangażowanych w popularyzowanie i przekazywanie tej jakże ważnej wiedzy, a także wyraźnym wsparciem dla działań podejmowanych obecnie zarówno przez instytucje publiczne jak i podmioty sektora organizacji pozarządowych. Stanowi także okazję do przypomnienia znaczenia reform i inicjatyw gospodarczych Władysława Grabskiego oraz idei edukacji ekonomicznej zawartej w książce Janusza Korczaka „Bankructwo Małego Dżeka”.

Inicjatorami REE 2024 jest Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Fundacja GPW, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Czepczyński Family Foundation.

Szczególnie cenne dla nas będą projekty:

  • rozwijające pasje, twórcze zainteresowania i zdolności;
  • integrujące działalność różnych instytucji i grup społecznych, angażujące środowisko lokalne, projekty wielopokoleniowe, angażujące dzieci i młodzież z niepełnosprawnością;
  • wykorzystujące nowe technologie do edukacji i aktywności obywatelskiej i samorządowej.

Koniecznym warunkiem, jaki projekt musi spełniać jest współudział dzieci i młodzieży, uczniów i studentów, od momentu badania potrzeb i oczekiwań otoczenia oraz konstruowania budżetu dla ich spełnienia, poprzez realizację i ocenę efektów.

Projekt może być realizowany w okresie: 15 maja – listopad 2024 roku.

Podmiot zgłaszający swój udział w Konkursie może złożyć nie więcej niż dwa wnioski aplikacyjne.

Nadesłane projekty będą oceniane przez specjalnie do tego celu powołane Jury.

Organizatorzy przyznają nagrody dla laureatów konkursu w postaci dofinansowania do realizacji projektów do 5000 zł. Ponadto wnioskodawcy muszą zapewnić ze środków własnych (lub z innych źródeł) co najmniej 20% udziału w realizacji projektu.

Wszystkie projekty wyróżnione przez Jury wezmą udział w plebiscycie przeprowadzonym na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Oprócz dofinansowania na realizację projektu laureat zdobędzie również honorowy tytuł zwycięzcy publiczności.

Wnioski aplikacyjne należy składać do 22 marca 2024 roku (liczy się data stempla pocztowego) w 2 egzemplarzach: w formie papierowej na adres korespondencyjny Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka: ul. Białobrzeska 15/56, 02-370 Warszawa, z dopiskiem: Konkurs na projekty edukacyjne „Nie wolno zostawiać świata, jakim jest – VI edycja” oraz w drugim egzemplarzu w formie elektronicznej na adres e-mail: barbara.sochal@poczta.onet.pl.

1 Pozostałe dokumenty takie jak: umowa podpisywana z laureatem i wzór sprawozdania, zostaną przekazane podmiotom, które otrzymają dotację.


Skip to content