Dorobek naukowy i literacki

Książki Janusza Korczaka wersji elektronicznej (pdf)

Sam na sam z Bogiem. Modlitwy tych, którzy się nie modlą.

Książka „Momenty wychowawcze” autorstwa Janusza Korczaka wydana nakładem Rzecznika Praw Dziecka. Jest to praca w szczególny sposób adresowana do młodych nauczycieli, którzy uczą się obserwować, rozumieć dziecko i rozmawiać z nim. Dzisiejsi badacze Korczaka nazywają ten wzorzec metodyczny „uczeniem się dziecka” i „uczeniem się od dziecka”. Momenty wychowawcze można potraktować jako specjalny rodzaj nauczycielskiego podręcznika czy przewodnika, pokazującego nauczycielowi, jak poznawać dziecko i jak kształtować siebie w kontakcie z nim. Takie zadania stawia przed swoimi adeptami współczesna pedagogika.

“Jak kochać dziecko. Internat. Kolonie letnie. Dom Sierot” – książka autorstwa Janusza Korczaka wydana nakładem Rzecznika Praw Dziecka. Zbiór trzech części tetralogii „Jak kochać dziecko” jest kierowany do młodego, niedoświadczonego wychowawcy. To z nim autor chce się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem wychowawcy-praktyka, wychowawcy-badacza. To niezastąpione kompendium wiedzy dla wszystkich, którzy pracę z dzieckiem widzą jako swoje powołanie.

“Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie” – książka autorstwa Janusza Korczaka wydana nakładem Rzecznika Praw Dziecka. Jest to pierwsza z czterech części eseju o wychowaniu „Jak kochać dziecko”. Stanowi przemyślenia, jakie Korczak spisał podczas pobytu na frontach I wojny światowej, gdzie pracował jako lekarz. W swoim eseju pisze o rzeczach podstawowych: rodzeniu dzieci, wychowaniu ich i mądrej miłości. Uczy takiego patrzenia na dziecko, by dostrzec i zrozumieć jego potrzeby.

“Prawo dziecka do szacunku” – książka autorstwa Janusza Korczaka wydana nakładem Rzecznika Praw Dziecka. Zawiera deklarację praw dziecka – w tym najważniejsze prawo dziecka, prawo do szacunku. Ta cienka książeczka powstawała w ciągu wielu lat niestrudzonej pracy pedagogicznej i wychowawczej Starego Doktora. Korczak żąda w niej dla dziecka nie tylko prawa do szacunku, ale także prawa do jego niewiedzy, do pracy poznania czy własnego budżetu. Uczy nas, dorosłych, jak postępować z młodym człowiekiem, jak go wychować ale przede wszystkim, jak szanować jego prawa i uczyć go szacunku dla innych.

Źródło

Skip to content