AKTUALNOŚCI
   

              

Z ogromnym żalem żegnamy dr Marię Łopatkową - wybitnego pedagoga, twórczynię „Pedagogiki serca”, wielkiego przyjaciela dzieci i obrończyni ich praw, w naszym środowisku nazywaną „Korczakiem w spódnicy”.

Mówiła, że: "bez miłości nie ma wychowania: jest tresura".

Wszystkim pogrążonym w smutku składamy wyrazy ogromnego współczucia

                                            Zarząd
          Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka

 

Maria Łopatkowa, właściwie Maria Łopatko – polska działaczka społeczna, pisarka, pedagog, posłanka na Sejm PRL VI i VII kadencji, senator III kadencji. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, w 1968 roku uzyskała stopień doktora pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1947 do 1969 roku pracowała jako nauczyciel w szkołach podstawowych w Łodzi, Modlicy, Ołtarzewie. W latach 1969–1971 pełniła funkcję redaktora naczelnego „Przyjaciela Dziecka”, pisma Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Przez wiele lat czynnie angażowała się w obronę praw dziecka. Była dyrektorem Zespołu Ognisk Wychowawczych w Warszawie. Współtworzyła, a następnie w latach 1981–1993 kierowała Komitetem Ochrony Praw Dziecka. W roku 1988 powołała także Towarzystwo Pomocy Młodzieży.

Była autorką wielu inicjatyw wynikających ze zrozumienia potrzeb dziecka: domu matki i dziecka dla więźniarek z małymi dziećmi (1978), pogotowia rodzinnego dla ofiar przemocy domowej (1983), akcji: wychować bez bicia, otwarte drzwi do szpitali dziecięcych, do przedszkola bez płaczu.

Była Kawalerem Orderu Uśmiechu i Członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

                                                     

 

 

 

 

 

 

   
   
   

 

 

                                                                       


 
   
   


 

design by TONER/a>        hosting by href="http://www.hb.pl">www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |