AKTUALNOŚCI
   

              

IV ROK WARSZTATÓW KORCZAKOWSKICH W PŁOCKIEJ SYNAGODZE

 

Dopiero minęły niezapomniane spotkania III Warsztatów Korczakowskich w Płocku,
w których uczestniczyło ponad 1400 dzieci i młodzieży od Bielska, Rogozina po Mińsk Mazowiecki
i oczywiście Płock; a już odbyła się inauguracja IV edycji Warsztatów poświęconych Januszowi Korczakowi, Stefie Wilczyńskiej i ich dzieciom z domu sierot na Krochmalnej, twórczości pisarskiej Janusza Korczaka i prawom dziecka, których Korczak był prekursorem.

20 września rozpoczęli radośnie kolejne spotkania. Mają do wyboru 12 tematów. Często realizują je po kolei, by wiedzę o Korczaku systematyzować, rozwijać i wziąć coś dla siebie.
Szczególnie chodzi tu o znajomość praw dziecka i świadomość potrzeby stosowania ich w codziennym życiu. Warsztaty pomagają w upowszechnianiu praw dziecka i mogą pomóc dzieciom w uświadomieniu sobie, kiedy te prawa są ewidentnie łamane i co wtedy należy uczynić.

Korczakowskie spotkania odbywają się we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka i Polskim Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka.  Z Biura Rzecznika Praw Dziecka otrzymują świetne materiały dydaktyczne, doskonałą literaturę propagującą wiedzę o prawach dziecka w różnych sytuacjach
i miejscach. Bardzo podobają się dzieciom krótkie opowiadania z książki Anny Czerwińskiej Rydel i Renaty Rydel MOJE PRAWA-WAŻNA SPRAWA oraz KUBA i BUBA W SZPITALU czyli o prawach dziecka-pacjenta niemal wszystko Grzegorza  Kasdepke. Książki te zostały wydane także w formie audiobooków MP3.
Do tej ostatniej pozycji świetne ilustracje stworzyła Ewa Poklewska Koziełło. Już był niepokój, że nic nie będzie w stanie dorównać Pamiętnikowi Blumki Iwony Chmielewskiej z niezwykle pięknymi i głęboko przemyślanymi ilustracjami autorki, która znakomicie odtworzyła klimat Domu Sierot na Krochmalnej.

Wśród pomocy dydaktycznych były odblaskowe linijki z telefonem zaufania do biura Rzecznika Praw dziecka, tak potrzebne dzieciom na co dzień przy powrotach ze szkoły, podkładki pod myszki z prawami dziecka i plany lekcji z najpiękniejszymi myślami o dzieciach Janusza Korczaka.

Na początek została zaproszona klasa II e ze Szkoły Podstawowej 22, której patronem jest Janusz Korczak. Uśmiechnięta Pani wicedyrektor Agnieszka Gawlińska koordynatorka i uczestniczka wielu spotkań korczakowskich z ramienia szkoły , przypomniała, że szkoła uczestniczy w programie IV rok a wśród nauczycieli szkoły jest wielu nauczycieli – korczakowców. Zajęcia dla każdej zgłoszonej grupy odbywają się na ogół raz w kwartale, bo chętnych jest wielu.

III rok uczestniczą w programie dzieci z wiejskiej szkoły podstawowej w Rogozinie, które dzięki talentom
i otwartości jej dyrektora Roberta Majewskiego /kto nie zna repertuaru chóru tej szkoły, niech żałuje/  są uczniami światowej szkoły, a uczniowie są skromni i otwarci na świat.
Podczas zajęć robią wiele scenek dramowych, nawiązujących do praw i obowiązków dzieci i młodzieży oraz do opowiadań z prezentowanych wcześniej pozycji literackich.

Mariusz Wojtalewicz, kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich wyraża radość i nadzieję , że Warsztaty Korczakowskie będą cieszyły się takim samym powodzeniem, jak w latach poprzednich.

Przy sali edukacyjnej pani Roma stworzyła małe muzeum poświęcone Januszowi Korczakowi, Stefie Wilczyńskiej i ich dzieciom z Domu Sierot na Krochmalnej. Znajdziemy tam cenny reprint kartek darowanych przez Korczaka dzieciom, stary nocnik znaleziony w piwnicach w czasie remontu domu na Krochmalnej, kilka egzemplarzy Króla Maciusia / min. wydanego w Jerozolimie , po polsku w 1947 roku/, drugi sprzed 60 lat; wiele cennych zdjęć i bogaty księgozbiór książek Janusza Korczaka i o Korczaku.
Są także prezentowane kopie rysunków i prac malarskich Itzchaka Belfra, wychowanka Janusza Korczaka poświęconych życiu w domu sierot.

W miniaturowym muzeum są też medale czczące Janusza Korczaka z różnych okresów.
Pani Roma Ludwicka twórczyni i realizatorka Warsztatów jest laureatką Orderu Uśmiechu przyznawanego przez dzieci oraz laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka dla najlepszego edukatora propagującego dzieło Janusza Korczaka.

DO ZOBACZENIA NA WARSZTATACH KORCZAKOWSKICH W PŁOCKIEJ SYNAGODZE.

 

                                                                                                 Mariusz Wojtalewicz

 

GALERIA 

 

 

 

 

   
   
   

 

 

                                                                       


 
   
   


 

design by TONER/a>        hosting by href="http://www.hb.pl">www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |