AKTUALNOŚCI
   

 

25 lat Konwencji o prawach dziecka w Szkole Podstawowej nr 2
w Nowej Rudzie im. Janusza Korczaka

„Dziecko to szczęście rodziców i dar losu. Dziecko to także człowiek, tylko że mały. Mały i bezbronny. Dziecko częściej płacze niż dorosły nie dlatego że mazgaj, ale że głębiej czuje i więcej cierpi. Na świecie trzeba jeszcze dużo naprawić; żeby nie było wojen, żeby ludzie się lubili, żeby dzieci miały dobrych rodziców, żeby wszystkim było wesoło!”- tymi słowami zakończyły się  w środę, 03.12. 2014 r., obchody związane z 25-leciem Konwencji
o Prawach Dziecka w Polsce. Miały one miejsce na przełomie listopada i grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowej Rudzie, która nosi znamienite imię Janusza Korczaka- głosiciela i obrońcy praw małego człowieka.

Uroczystości objęło patronatem Polskie Stowarzyszenie im. J. Korczaka w Warszawie. Posumowaniem działań
w formie konkursów wiedzy o patronie, konkursu plastycznego, wystawy prac, prezentacji folderów i zbiórki na Górę Grosza był apel i przygotowana inscenizacja przybliżająca temat Idei Korczakowskiej. Mało kto wie,
że współzałożycielem towarzystwa NASZ DOM, które od lat prowadzi zbiórkę Góra Grosza, był właśnie Stary Doktor!

Nadarzyła się okazja, by poprosić dorosłych, aby nas wysłuchali; by zrozumieli, że my też potrafimy myśleć rozsądnie i dbać o swoją przyszłość. W szkole mamy do czynienia z dzieckiem, ale i z uczniem. To ważne rozróżnienie, bo dziecko jest dzieckiem w domu, dla rodziców, a dla szkoły jest uczniem, czyli małym człowiekiem, który ma obowiązek uczyć się, przestrzegać regulaminu szkoły i słuchać nauczycieli. Statut naszej szkoły precyzyjnie określa prawa i obowiązki uczniów. Mówiliśmy podczas występu wiele o prawach, jakie mają dzieci – aby je znali i z nich korzystali. Musimy jednak pamiętać, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych ludzi - kolegów, koleżanek i dorosłych. Każdy człowiek, czy to dziecko, czy dorosły ma prawo do godnego życia -  w pokoju i spokoju, w miłości i  poczuciu bezpieczeństwa. Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.

Spektakl w postaci obrad parlamentu dziecięcego bardzo się spodobał, występ uświetniły piosenki, teledyski, tańce i wiersze. Nad głowami powiewała korczakowska flaga- biała z zieloną czterolistną koniczyną, symbolizującą szczęście. Na koniec wręczono laureatom konkursów nagrody ufundowane przez Noworudzkie Stowarzyszenie „Czterolistna Koniczynka” oraz Polskie Stowarzyszenie J. Korczaka w Warszawie, któremu przewodniczy Pani B. Sochal. Dziękujemy!

Zapoznanie uczniów z prawami dziecka, wytłumaczenie, co oznaczają wybrane prawa, bycie świadomym swoich praw i obowiązków; rozumienie praw innych ludzi, przeciwstawianie się przemocy; dostarczenie wiedzy, do kogo mogą się zwrócić o pomoc to główne cele imprezy, które zostały osiągnięte.
Mamy nadzieję, że nie zginie pamięć o tym, iż

 

Ktoś otarł świat łez spod powiek, odważnie swym życiem przypomniał,

że dziecko to jest człowiek, że złem jest lęk i wojna ,

ktoś leczył, pocieszał, karmił, dodawał otuchy i wiary,

nie zdradził swej dzieciarni, kochany Doktor Stary”.                                       

                                                   opracowała Iwona Szuber

 

      

 


 
   
   


 

design by TONER/a>        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |