AKTUALNOŚCI
   

 

ODSŁONIĘCIE MURALU
w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jasienicy

 

"Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym
,że dziecko to także człowiek - tyle, że jeszcze mały”.

Odbywające się 27.11.2014 r. obchody 25. rocznicy Konwencji o prawach dziecka w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jasienicy miały wyjątkowo widowiskowy charakter. 

Gośćmi uroczystości byli: Waldemar Brzostek - Wójt gminy Ostrów Maz., Barbara Janina Sochal - Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, ks. kanonik Piotr Kapelański - Proboszcz parafii p.w. św. Rocha
w Jasienicy, Danuta Umińska - Prezes Zarządu Powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Marta Baranek - Przewodnicząca Rady Rodziców, Marta Kamińska - Dyrektor Gimnazjum im. ks. płk. Antoniego Warakomskiego
w Jasienicy, Adam Jabłonka - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Syberyjskich w Kalinowie, Tomasz Siwek - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasienicy oraz rodzice, nauczyciele i pracownicy SP im. Janusza Korczaka. 

W tym szczególnym dniu gospodarzami uroczystości byli wszyscy uczniowie. Motywem przewodnim tego dnia były prawa dziecka i dorobek pedagogiczny Janusza Korczaka - prekursora podmiotowego traktowania najmłodszych członków społeczeństwa. Uczniowie i nauczyciele dołożyli starań, by uroczystość miała efektowną oprawę plastyczną. Pomieszczenia szkolne ozdabiały prace uczniów,
      a każdy z gości na powitanie był dekorowany miniaturowym latawcem - korczakowskim symbolem radości i wspólnej zabawy.

Rozpoczynając część oficjalną p. Edward Urbanowski - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jasienicy - odczytał list
z gratulacjami od Rzecznika Praw Dziecka oraz opisał realizację projektu, w tym stworzonego muralu.
 

Pani Barbara Janina Sochal - Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka - gratulując społeczności szkolnej wspaniałego pomysłu podkreśliła, że mural został zrealizowany w ramach projektu zgłoszonego na ogólnopolski konkurs  edukacyjny pn. "Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest". Konkurs ten skierowany jest do szkół, placówek, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających na rzecz dzieci i młodzieży. Głównym założeniem konkursu jest aktywizacja młodych ludzi. Uczestniczą oni we wszystkich etapach działań projektowych - od opracowania koncepcji, przez jej realizację, do podsumowania rezultatów. Otwarta formuła i bardzo uproszczone formalności pozwalają na zaangażowanie podmiotów, które mogą mieć świetne pomysły, a brakuje im doświadczenia w aplikowaniu o granty. Wyróżnione w tegorocznej edycji projekty są bardzo zróżnicowane - od działań wewnątrz placówek po przekaz skierowany do lokalnego środowiska. Imponująco bogaty był także język realizacji - od wykorzystania nowych technologii do tradycyjnych form przekazu i wypowiedzi artystycznych. W poprzedniej edycji projekty były realizowane w ciągu 6 miesięcy,
 a kwota dofinansowania wynosiła 5 tys. zł. W tym roku, czas realizacji projektów ograniczony został
  do listopada, ogłoszonego w społecznym ruchu korczakowskim w Polsce miesiącem Konwencji o prawach dziecka. Maksymalna kwota dofinansowania projektów – laureatów konkursu - wynosiła 3 tys. zł.  Tegoroczną nowością była także możliwość publicznego głosowania na stronie PSK na wybrane przez członków Jury projekty.
W sumie oddano ponad 150 tys. głosów".

Pan Waldemar Brzostek - Wójt gminy Ostrów Maz. - podkreślił potrzebę wspólnego działania w realizowaniu prawa dzieci do nauki. "Jestem bardzo zadowolony i dumny z sukcesu uczniów z Jasienicy. Poziom edukacji w gminnych szkołach jest dla władz samorządowych wyjątkowo ważną sprawą. Staramy się pozyskiwać środki na programy edukacyjne i systematycznie poprawiamy jakość nauczania - obecnie 11 szkól bierze udział w programie "Moja przyszłość". Jednak finanse to nie wszystko - równie ważna jest w placówce atmosfera i współpraca z kadrą.
W tej szkole widać, że nauczyciele są dla uczniów i to właśnie jest źródłem wspólnych sukcesów".
 

Na część artystyczną złożyły się piosenki i krótkie przedstawienie inspirowane prawami dziecka. Najmłodsi uczniowie wręczyli gościom ozdobną listę dziecięcych praw, a autorzy wyróżnionych prac plastycznych otrzymali drobne upominki.

Uroczystości obchodów 25. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka zakończyło wspólne odsłonięcie nagrodzonego muralu "Poprawiony świat". 

                                                                                           Autor: Hanna Chromińska

                                                                                                                         Zdjęcia: Hanna Chromińska

      

 

Zobacz również filmy   

 
https://docs.google.com/file/d/0B6G7Bp0_OVIpTi1laDkwSm5aLWM/edit


https://docs.google.com/file/d/0B6G7Bp0_OVIpUG5rbjZ4OHBHYWM/edit

 

 

  
   
   


 

design by TONER/a>        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |