AKTUALNOŚCI
   


W piątek przyznana została Pokojowa Nagroda Nobla indyjskiemu działaczowi walczącemu    o prawa dzieci Kailash Satyarthiemu  i 17- letniej Pakistance Malala Yousafsai upominającej się o prawa dziewcząt do edukacji w krajach islamskich. Laureatów dzieli co najmniej jedno pokolenie, łączy zaś wspólna droga do tworzenia świata bez przemocy i wyzysku, w którym  każdy niezależnie od wieku, płci i wyznania ma prawo do edukacji i własnego rozwoju.

Uhonorowanie osób walczących o prawa dzieci Pokojową Nagrodą Nobla zbiegło się z 25. rocznicą przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne NZ Konwencji o prawach dziecka.

Dostrzeżenie problemów najmłodszych, warunków w jakich wychowują się i praw im przynależnych inspiruje do stawiania sobie pytań: w jakim świecie żyjemy, czy istnieje w nim przestrzeń dla wszystkich, młodszych, innych; co chcemy przekazać następnym pokoleniom, do czego zmierzamy? Zobowiązuje też do podejmowania przez nas kolejnych działań, kierując się słowami Janusza Korczaka, człowieka do końca walczącego o prawa dziecka:

„Nie wolno zostawić świata, jakim jest”

 


Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla 2014: Malala Yousafzai i Kailash Satyarthi , foto: EPA/JASON SZENES / MARTIAL TREZZINI

 

  

 
   
   


 

design by TONER/a>        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |