AKTUALNOŚCI
   


Studenci z Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie w Warszawie
4 - 5 sierpnia 2014 roku

W ramach wizyty studyjnej w Warszawie, członkowie Naukowego Koło Pedagogicznego „Paidagogos” odwiedzili Ośrodek Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM - Oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, gdzie Pani Kierownik Marta Ciesielska oraz Pani Barbara Janina Sochal - Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia
im. Janusza Korczaka wygłosiły dla nas wspaniały wykład na temat życia i działalności Janusza Korczaka. Zgłębiliśmy zasady funkcjonowania Domu Sierot prowadzonego przez Starego Doktora i Stefanię Wilczyńską. Próbowaliśmy uchwycić i zrozumieć różne aspekty jego systemu wychowawczego, gdzie każde dziecko było istotą jedyną i niepowtarzalną.

Pobyt w Korczakianum dał nam możliwość poznania materiałów dokumentujących dorobek Janusza Korczaka, dzieje instytucji, które stworzył i oddziaływanie jego idei na pedagogów. Dzięki temu mogliśmy lepiej poznać spuściznę Janusza Korczaka, jego mądrość i sposób patrzenia na dziecko jak na osobę, której przynależy pełna godność i szacunek.

Następnie udaliśmy się pod pomnik Janusza Korczaka i dzieci, stojący przed Pałacem Kultury   i Nauki. Chwilą ciszy również uczciliśmy przed Teatrem Lalka, gdzie znajduje się tablica, pamięć o ostatniej drodze Janusza Korczaka – wypędzonego 5 sierpnia 1942 roku z ówczesnej siedziby Domu Sierot wraz z współpracownikami i dziećmi na Umschlagplatz.

Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, umożliwienia poszerzenia naszej wiedzy, cenne wskazówki dotyczące radzenia sobie z wieloma problemami wychowawczymi i edukacyjnymi oraz zdobycia informacji na temat nowatorskich rozwiązań, które możemy wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą.

                                                        Marta Falińska z członkami Naukowego Koło Pedagogicznego „Paidagogos”

 
   
   


 

design by TONER/a>        hosting by www.hb.pl

strona główna  |  do góry  |